Kadın Doğum, Tüp bebek tedavisi, Gebelik ve diğer Kadın hastalıkları konularında muayene olmak için  RANDEVU ALIN

Hamilelikte doktor seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte Doktor Seçimi

Hamilelikte doktorunuzu seçerken nelere Dikkat etmelisiniz ?

Sağlığınız konusunda büyük bir öneme sahip ve çoğu zaman annenizle, babanızla hatta eşinizle bile paylaşamadığınız sırlarınıza ortak olan jinekoloğunuzu seçerken özen göstermelisiniz.
Kendinize bir jinekolog ararken ilk yapacağınız doğal olarak akraba ve arkadaşlarınızın önerilerini almak olacaktır. Bu oldukça kolay bir yaklaşımdır.

Pek çok kadın ilk kez jinekoloğa giderken bu yolu seçer. Ancak öneriler zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Danıştığınız kişilerin hemen hepsi kendi doktorunun en iyisi olduğunu söyler ve bu konuda çok da ısrarcı olacaklardır. Bu söylem büyük oranda doğrudur.

Çünkü önemli olan doktor ile kurulan ya da kurulabilen diyalogdur. Ancak burada unutulmaması gereken nokta her bireyin yapılarının ve beklentilerinin birbirinden farklı olduğu gerçeğidir.

Bu nedenle eş dost tavsiyesi kararınızdaki tek etken olmamalıdır. 

Güven

İlk dikkat ettiğiniz konu doktorunuz ile tatminkâr bir iletişim kurup kuramadığınız ona güven duyup duymadığınızdır. Çünkü doktorunuzun tedaviniz ile ilgili vereceği kararlar sağlığınızı direkt olarak ilgilendirmektedir.

Mesleki deneyim

Doğal olarak kendi sağlığınız ya da eğer hamileyseniz bebeğinizin sağlığı için en iyisini istemek hakkınızdır. Bu nedenle çeşitli şekillerde jinekoloğunuzun mesleki deneyimlerini sorgulayabilirsiniz. Bilinçli bir hasta olarak doktorunuzun mesleki deneyimi hakkında karar verirken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Sondan başa doğru ilerlersek; bunlardan ilki akademik özgeçmişi ve branşında yaptığı bilimsel çalışmalar olmalıdır. Bilimsel çalışmaların kaliteli olması o kişinin rasyonel ve tarafsız karar verebilme yeteneğinin olduğunun ve olayları çok yönlü değerlendirebileceğinin önemli ipuçlarından biridir. İyi bir doktor olabilmek için iyi yerlerde eğitim almış olmak önemlidir. Doktorlukta usta çırak eğitimi tıp eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Her konuda olduğu gibi eğitimde de eşitlik ve belli bir standardı olmayan ülkemizde işin temelindeki tıp fakültesi ve uzmanlık alınan merkez bile hemen kabaca farkı ortaya koyabilecektir. Gene hekimin uluslar arası mesleki tecrübesi ve birlikte çalıştığı kişiler önemli bir kriterdir. 

İletişim

Doktorunuzun sizin anlayacağınız dilden konuşması son derece önemlidir. Son derece karmaşık, söylenmesi güç tıbbi terimler kafanızı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Doktorunuzla konuşurken ne demek istediğini anlayabilmelisiniz. Doktorunuz da tıbbi bir terim kullandığında bunun anlamını size açıklamalıdır.
Doktorunuz sizi sabırla dinleyebilmelidir. Her türlü sorunuzu çekinmeden sorabilmeli ve cevabını tatmin olana kadar alabilmelisiniz.

Ulaşılabilirlik

Herkes doktorundan en önemli hasta kendisiymiş gibi davranmasını ister. Bu çoğu zaman anlaşılabilir, kabul edilebilir ve hoş görülebilir bir istektir. Bu istek ve beklentinin en güzel yansıması hasta herhangi bir nedenle doktoruna ulaşmak istediğinde ortaya çıkar. İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde gerek duyduğunuz an doktorunuza ulaşabilmelisiniz. Sağlık konu olduğunda saat, zaman, yer kavramı ortadan kalkar. Bu durum özellikle bir bebek bekliyorsanız son derece kritik bir hal alır. Doktorunuza ne zaman gereksinim duyabileceğiniz belli olmaz. Bu nedenle her gerek duyduğunuzda jinekoloğunuza telefon, cep telefonu, e-posta gibi yöntemler ile ulaşabilmeli ve cevap alabilmelisiniz. Bazı ufak tefek sorunlarınızı muayenehane ya da hastaneye gitmeden iletişim yöntemlerini kullanarak çözebilmelisiniz. Kadınların önemli bir kısmının çalıştığı günümüz şartlarında zaman pek çok şeyden daha değerlidir.
Öte yandan doktorunuzun da bir telesekreter olmadığını belli bir sosyal hayat içerisinde kendine ait ailesi ve özel hayatı olduğunu ve acil olmayan durumlarda makul saat ve normlar içerisinde problemlerinize çözüm aramanız gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir. Her ne kadar her hasta doktorun en önemli hastası kendisiymiş gibi hissetmek isterse de iyi bir hekim için en önemli hasta kavramı yoktur. Profesyonelce bakıldığında bütün hastaları kendisine aynı uzaklıkta olmalıdır. Bazı hastalara daha iyi diğerlerine daha kötü sağlık hizmeti sunmak tıp etiğine aykırıdır.

Doktorunuzun çalıştığı sağlık merkezi veya merkezleri

Bu kıstas özellikle cerrahi müdahale gerektiren bir hastalığınız varsa önem kazanmaktadır. Kendiniz için doğru hekim olarak gördüğünüz bir doktor doğru yer olarak seçimde bulunduğunuz hastanede çalışamıyor veya çalışmayı tercih etmiyor (medikal veya medikal olmayan sebeplere bağlı olarak) olabilir. Dolayısıyla bir hekimin bu konudaki mesleki özgürlüğü o hekimi seçme kriterleriniz açısından bir artı olmalıdır.

Ekonomi

Buraya kadar olan kriterler muhtemel hekim tercihlerinizin belli bir sayıyla sınırlanmasına yetmiştir. Öte yandan günümüzde ekonomik koşulların ağırlığı hemen herkesi değişik derecelerde etkilemektedir. Pek çok kişi kişisel ve aile bütçesinde kısıtlamaya gitmek durumunda kalmaktadır. Bu durum çok doğal olmakla birlikte sağlık harcamalarında iyi hizmeti çok ucuza alamayacağınızı da tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Olaya dışarıdan baktığınızda da bunun tabiata aykırı olacağını da görebilirsiniz. Elbette her hekim elinden geldiği kadar sizin sorunlarınızı çözmek ister fakat unutulmamalıdır ki her hekim farklı bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptir. Buna bağlı olarak da her meslekte olduğu gibi hekimlerinde başarılı ve başarısızları olacaktır.

Ekonomik durum söz konusu olduğunda özellikle doğum, sezaryen ya da benzeri bir cerrahi işlem gerçekleştirilecekse hastane de önem kazanır. Hastane tercih ederken otelcilik hizmeti son planda göze alınmalıdır. Bir hastanenin fiziki şartları, acil durumda konsültasyon yapılabilecek ana branşlarının bulunması, ameliyathanelerin 24 saat düzenli olarak hizmet vermesi, iyi bir laboratuvar, erişkin ve bebek yoğun bakım ünitesi gibi özelliklerle değerlendirilmelidir. Bu özellikler bir hastanenin ücretini belirleyen ana faktörlerdir. Fakat hastaların bakış açısıyla tam donanımlı olarak görülebilecek bir hastanenin iyi bir hekim gözünde hayati eksikleri olabilir. Bu sebeple ekonomik anlamda gücünüzün yettiği oranda güven duyarak gittiğiniz hekiminizin tercihlerine uymaya çalışmanız sağlıklı olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak sağlığınızı teslim edeceğiniz jinekoloğunuzu seçerken şu sorulara cevap aramalısınız?

 • Doktorun yanında kendinizi rahat ve güvende hissedebiliyor musunuz?
 • Sorunlarınızı dilediğiniz gibi anlatabiliyor musunuz?
 • Aklınıza takılan soruları çekinmeden yöneltebiliyor musunuz?
 • Sorularınıza tatminkar cevaplar alabiliyor musunuz?
 • Gerekli olduğu zaman doktorunuza cep telefonu ya da e-posta ile rahatlıkla ulaşabiliyor musunuz?
 • Muayeneden çıktıktan sonra aklınızda herhangi bir şüphe kalmadan gönül rahatlığı ile evinize dönebiliyor musunuz?

Bu soruların çoğuna evet cevabı veriyorsanız kendinizi için doğru jinekoloğu seçmişsiniz demektir.

Kadın Hastalıkları ,Gebelik ,Aşılama, Kısırlık ve Tüp bebek ile ilgili sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

Online Randevu

Members

 • All
 • Board
 • Presidents
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Prof.Dr.Murat ARSLAN

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.

Randevu Al

Letter from the producer

Dear Joomla Clients,

During this 15 day summit our skeakers will learn you how to integrate and use best marketing techniques directly at you business. Through the intelligent use of social media marketing you can influence your customers. With real wirld examples we will show you how to use the 4 "P's" and the components of communication mix - PR, Advetisement, Personal Sellings, Direct Marketing and Sales Promotions.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum venenatis, felis a semper mollis, mauris mi suscipit dui, non laoreet diam enim et turpis. Sed imperdiet ultrices felis, at ultricies tellus consequat a. Proin condimentum porttitor eros, vitae facilisis sapien rhoncus vitae. Aliquam dapibus elit non metus posuere blandit. Phasellus a aliquam urna. Aliquam ac massa tellus, a semper odio. In hac habitasse platea dictumst. Integer tincidunt, nisi quis congue consectetur, lacus augue scelerisque enim, eu vehicula neque tortor ac risus.

Sincerely Yours,
Tim Shepherd (Eventus Producer)
sign

Uyarı

Bu site sağlık hizmeti vermemektedir, kişileri bilgilendirmek ve site sahibi hakkında bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır.

Bu sitede yayınlanan bilgiler hastalar tarafından birebir kendilerine uyarlanmamalı ve tedavilerine yön vermemelidir.

Duyurular

Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.


Tüp Bebek İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek gibi özel tedavilerde bize özel esnek ödeme planları sunabilmekteyiz. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen irtibata geçiniz.Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Prof. Dr. Murat Arslan

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  muratarslanmd (@) gmail.com
  +90 224 249 88 38
 +90 850 433 41 24
 © Design Bursa Web Tasarım